KATEGORİLERİM

22 Nisan 2015 Çarşamba

Şivlilik- Regaip Kandilimiz mübarek olsun..

Fenerim şivliliklerim ve ben hazırız :)

Üç ayların başlangıcı, Konya'da "şivlilik" denilen bir âdetle kutlanır.
Şivlilik kutlamaları Regaib kandilinden bir gün önce, geceleyin başlıyor. Akşam namazından sonra kağıttan yapılmış fenerlerini ellerine alan çocuklar, anne-babalarıyla beraber sokaklara çıkarak fenerlerini ateşliyorlar ve birlikte neşeyle sokakları dolaşmaya başlıyorlar. 
Bu âdete "fener alayı" deniliyor.
Ertesi gün ise Şivlilik günü. 
Regaib kandilinin sabahında, ellerine poşetlerini alan çocuklar, mahalle mahalle, ev ev dolaşarak kapıyı açanlara "kandiliniz mübarek olsun" sözleriyle birlikte "şivlilik" diye sesleniyorlar. 
Ev sahipleri ise buna zaten önceden hazırlıklı olduklarından, çocuklar gelmeden hazır edilmiş gofret, bisküvi, çikolatalardan küçük misafirlerine ikram ediyorlar.
Regaib kandilinin gündüzündeki âdetlerden biri de "bişi" dağıtımı. "Bişi", hamurdan yapılan ve yağda kızartılan bir yiyecek.  Pişirilen "bişi"ler, kandil tebrikleri eşliğinde konu komşuya dağıtılmaya hazır hale geliyorlar.
Değişen zaman, âdetleri unutturmak için çabalasa da, Konya'da üç aylar her yıl hâlâ bu güzel âdetlerle başlıyor. Çocuklar mutlu, evler şenlikli...

Üç aylar hepimize hoş geldi, safa geldi. Yine Peygamber'in duası var dillerde:
"Allah'ım bize Recep ve Şaban'ı bereketli kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır."

Sevgiyle mutlu kalın :)

2 yorum:

  1. canım meraba :) seninde üç ayların mübarek olsun.bu ne güzel bir tabak böyle :D bende size gelmek istiyorum :)))) çok öptüm canım Allah a emanet ol

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkürler, Regaip Kandilin mübarek olsun canım:)

    YanıtlaSil

Bunlarda ilginizi çekebilir..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...